Társasházi Károsultak  

 

–  Ajánlás  –

 

Azt tanácsolom az olvasónak, hogy mindkét könyvet olvassa el. Vannak ugyan átfedések, de más a nézőpont, és emiatt további információkhoz juthat. A Kézikönyv a tulajdonos szempontja miatt részletesebb és információ dúsabb, a számvizsgálóknak szóló kiadvány pedig azokat a jogi dolgokat boncolgatja, amelyek az ő szempontjukból nélkülözhetetlenek és fontosak.

A kézikönyv társasházi tulajdonosok számára című kiadvány, alapvető fontosságú mű. Alapvető, azaz nélkülözhetetlen. Közvetlenül az alapoktól kezdve teszi rendbe a félreértésekből és a helyes információk hiányából eredő hibákat, azaz, olyan hiányosságokat pótol, amelyek képesek elrendezni a társasházban előforduló problémák körülbelül 70%-át.
Például önnek, társasházi tulajdonosként, létfontosságú tisztában lennie azzal, hogy „ki az úr a háznál”. Azt is tudnia kell, hogyan működik a „társasházi demokrácia”, vagyis, hogy az egyes tulajdonosokkal közösen hogyan gyakorolhatja a hatalmat (önrendelkezést, szabályok alkotását), és hogy ebben sokkal több jó lehetőség van, mint amit esetleg az eddigi tapasztalatai mutatnak.

A számvizsgáló bizottság tagjainak szóló kiadványt elsősorban számvizsgálóknak ajánlom. Újaknak és régi motorosoknak egyaránt. Ebben a témában ugyanis oly sok a félreértés – még több a szándékos félrevezetés –, hogy bármilyen régóta is csinálja valaki, biztosra vehető, hogy vannak pótolható területek a tudásában.

Olyan tulajdonosoknak is ajánlom, akik ugyan nem számvizsgálók, de érdeklődnek a társasház ügyei iránt. Vagy ha esetleg ön számvizsgáló szeretne lenni. Vagy ha érdekelt a számvizsgálók ellenőrzésben. És abban az esetben is, ha esetleg eddig azért nem akart számvizsgáló lenni, mert lehetetlen volt kitudni, hogy pontosan mi is ez a tisztség és milyen felelősséggel jár.
A számvizsgálói poszt – bár rendkívül egyszerű feladatok ellátását jelenti – kulcsfontosságú a társasház biztonsága, jelene, és jövője szempontjából. Tehát végeredményben ez olyan témakör, amelyben minden tulajdonosnak jó tájékozottnak lenni.

Végül, de nem utolsó sorban, a két kötet ismereteit felhasználva a tulajdonosi közösség képessé válhat arra, hogy létrehozza a saját társasháza számára legjobban megfelelő szervezeti- működési szabályzatot. Ha esetleg ön eddig nem érezte ennek súlyát, határozottan és őszinte jóindulattal tanácsolom, hogy olvassa el mindkét kötetet. Az SZMSZ ugyanis nem egy „kötelező adminisztratív kellék” ami csak arra jó, hogy egy kupaccal több papír legyen a polcon. A jó SZMSZ kincs! Nem arra való, hogy a társasházi törvényből és az alapító okiratból kivett idézetekkel oldalakat töltsünk meg, vagy hogy legyen hol meghatározni és leírni a házirendet, hanem, hogy pontosan és 100%-ban leszabályozza a közös képviselő feladatait és lehetőségeit. Vagy például, hogy extra jogokkal ruházza fel a számvizsgáló bizottságot. Felsorolni is nehéz lenne az összes lehetőséget, így most itt eltekintünk ettől, de azok számára, akik őszinte és pontos tájékoztatásra vágynak, az ő számukra készül a harmadik könyv; Hogyan alkossunk szervezeti- működési szabályzatot címmel.

Ha kérdése vagy témajavaslata van ezzel kapcsolatban, az SZMSZ-hez kapcsolódó üzenő oldalon keresztül elküldheti számunkra. Minden kérést és kérdést figyelembe veszünk a kötet összeállítása folyamán.

Top